Z definicji konserwacja zapobiegawcza jest rodzajem interwencji związanej z liczbą godzin pracy silnika. Ten przedział godzin jest zawsze oznaczony przez producenta silnika, więc to właśnie oznacza okresowość, w której musimy wykonywać konserwację zapobiegawczą silnika, aby uniknąć awarii. W ramach konserwacji prewencyjnej możemy rozróżnić drobną konserwację zapobiegawczą lub poważną konserwację zapobiegawczą, zwykle nazywaną remontem. Prace, które muszą być wykonane w każdej konserwacji, a także godziny, są zawsze oznaczone przez producenta w jego planie konserwacji.
Rodzaje konserwacji zapobiegawczej w silnikach przemysłowych
Konserwacja zapobiegawcza, w przeciwieństwie do konserwacji naprawczej, znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo nieoczekiwanych wyłączeń. Do tego stopnia, że nawet okres użytkowania silnika jest korzystny, w oparciu o niższe koszty w perspektywie średnio- i długoterminowej.
W RS Motor zazwyczaj dzielimy konserwację zapobiegawczą na trzy kategorie:
Drobna konserwacja zapobiegawcza: Wykonywane są podstawowe zadania konserwacyjne, takie jak wymiana filtrów oleju, filtrów powietrza, regulacja luzu zaworowego, wymiana podkładek świec zapłonowych, wymiana połączeń kołyskowych i innych drobnych części zamiennych. Ogólnie rzecz biorąc, czas wykonania drobnej konserwacji zapobiegawczej nie przekracza pół dnia roboczego.
Średnia konserwacja zapobiegawcza: Oprócz prac opisanych powyżej, w tym przypadku części górnej części silnika są regenerowane, takie jak intercoolery i głowice cylindrów. W zależności od wielkości silnika, średnia konserwacja zapobiegawcza wynosi około 4-7 dni wykonania między postojami i startami.
Poważna konserwacja zapobiegawcza (remont): Począwszy od podstawy, że remont jest całkowitą konserwacją silnika, w której odnawiane są wszystkie jego części zużywające się zarówno górnej, jak i dolnej części, RS Motor w niektórych przypadkach ma możliwość dostosowania się do warunków, które mogą mieć klienci końcowi. Remont może być przeprowadzony w zakładach RS Motor lub we własnym zakładzie klienta. W wielu przypadkach, jeśli czas dostawy jest czynnikiem decydującym, istnieje możliwość dostarczenia “shortblock”, “longblock” lub kompletnego silnika wcześniej zmontowanego i z remontem wykonanym w całości w RS Motor.
Zalety konserwacji zapobiegawczej
Zalety dobrej konserwacji zapobiegawczej są znacznie liczniejsze niż wady. Następnie podkreślimy najważniejsze zalety:
- Prognoza zamknięcia zakładu: Pozwala to klientowi wiedzieć, kiedy zakład zostanie zatrzymany i na jak długo, będąc w stanie w konsekwencji sporządzić wewnętrzne plany i dostosować swoje potrzeby na chwilę przed interwencją.
- Mniej nieprzewidzianych: Nieplanowane postoje silnika są znacznie zmniejszone, ponieważ podczas konserwacji zapobiegawczej można zaobserwować znacznie lepiej, jeśli silnik ma jakąkolwiek usterkę, którą należy naprawić, korzystając z tego zatrzymania.
- Dłuższa żywotność sprzętu: Konserwacja zapobiegawcza pozwala uniknąć i chroni silnik w dłuższej perspektywie, co skutkuje dłuższą żywotnością.
- Koszty długoterminowe są niższe: Dzięki zmniejszeniu liczby nieplanowanych przestojów i wydłużeniu żywotności silnika inwestycje długoterminowe będą niższe, a w konsekwencji klient końcowy będzie miał silnik dostępny na dłużej.
Konserwacja zapobiegawcza silników kogeneracyjnych gazowych i wysokoprężnych
Po kilku latach doświadczenia RS Motor jest jedną z niewielu firm na świecie, która może zaoferować zarówno części zamienne, jak i siłę roboczą do wykonywania konserwacji zapobiegawczej silnika, niezależnie od kraju. Setki klientów już polegają na RS Motor, gdy muszą wykonać konserwację zapobiegawczą swojego silnika.
Ogólnie rzecz biorąc, najczęstsze okresy międzyobsługowe różnią się w zależności od marki, ale RS Motor ma wystarczającą ilość informacji, aby wiedzieć, co robić w każdym rodzaju konserwacji, niezależnie od marki posiadanego silnika. Naszą główną specjalnością są silniki DEUTZ/MWM (CAT), Jenbacher i Guascor, choć tego typu prace konserwacyjne możemy wykonywać również na silnikach przemysłowych innych marek.